AHEAD UPCAT, ACET, DLSUCAT 2010 Passers

More passers’ list 2013 l 2012 l2011 l 2010 l 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001

 

A B-C D-G H-L M-N O-P Q-T U-Z


A

Abba’s Orchard Montessori School Dacuyan Sherwin Dale Tan

Academy of St. John-De la Salle Castaneda Frein Peliglorio

AMA Cardona Trina Camille Balba

Angeles City Special Science Yap Frances Ann Canivel

Antipolo Faith Christian School Orlina Angelica Marie Teodoro

Aquinas Univ Science Oriented Baritua Raymond Vincent Dy

Arrelano University Lim Paolo Villasis

Assumption College, Inc. Alcantara Regina Co Kristine Tan Custodio Patricia Mariell Alba Herbosa Maria Inez Banson Lorenzo Beatrice Marie Lopez Sevilla Patricia Dawn Santos Silvestre Gabrielle Balagot Silvestre Gabrielle Balagot Tayag Sophia Beatrice Palarca Velazco Beatrice Juliana Therese

Ateneo de Iloilo Lucero Paul Garreth Carnaje Solidum Jesse Marc Tolentino

Ateneo de Manila University Pizarro Joseph Vincent Arvisu Ponce Rolf Artemius Narag Santiago III Juan Miguel Eliseo Reyes Aison Miguel Antonio Fernando Alcañeses Juan Miguel Garganera Aurelio Gian Carlo Balanza Azurin Julio Miguel Pascual Blas Lean Lorenzo Filoteo Buendia Manuel Francisco Ayala Caronongan Jr. Arthel David Concepcion Juan Arsenio Gabriel Roldan Cruz Brian Carlo Tabernero Garrido John Rafael Arinto Hermogenes Patrick Icban Joson Mark Cedric Navarro Kintanar Leandro Agustin Ola Ligon Juan Antonio Ines Lim Luis Gabriel Santotome Liwanag Gabriel Jose Alvarez Lopez Francis Timothy Javier Lucas Paul David Sandico Mendoza John Alfred Hocbo Nakpil Rafael Luis Suter Quintin Izac Joshua Santiago Singson Francis Matthew Alonzo Syling Tyrone Stacy Chan Tensuan Emmanuel Fernando Banson Tianco Jose Paulo Belangel Zablan Porfirio Justine Bola

back to top


B-C

Bethany Christian School Go Cybelle Liana Dy-Prieto

Bethel International School Yu Roxanne Lim

Blessed Trinity School Dimayuga Carl Ferdinand Montiero Nakanishi Tahahiro Tonee

Bloomfield Academy Uy Paula Angelica

Bohol International Learning Center Malanog John Paulo Dagondon

Brent International School Manila Ramos Julian

Cainta Catholic College Aldaba Jessica Ann Peñafielc Brondo Roniel Anthony Dela Cruz Moncatar Rose Ann Gonzales Reyes Jeane Karol Tabaloc

Caritas Don Bosco School Andrada Christian Vincent Rivera

Catanduanes State Colleges Tabor John Louis Creencia

Catanduanes State Laboratory HS Magistrado Joshua Manuel Uy

Cavite Science High School Talledo Alyssa Kaye Martinez

Central Luzon State University Science School Guansing Marinella Arceo

Chiang Kai Shek College Astillero Erik Lance Dy Pan Camille

Claret School Chua John Paolo Novero Vicente Louise Constantino Tuzon Darvin Carl Sevilla Veron Edward Dayrit

Colegio de Sta. Rosa Salgado Pauline Joy

Colegio San Agustin Fernandez Denise Kathleen Gutierrez Gonzales Aeriel Ann Manalo Bantayan Rachelle Ann Jimenez Maghirang Andres Sarmiento Jevin Andrew Alvarez Alfonso Pia Gabrielle Isidro Bolilia Justin Carlo Brucal Burgos Justine Louise Rana Diñoso Darryl Jude Miranda Divino Marielle Josette Roque Enriquez Denise N/A Inojales Janelle May Llanto Carlo Martin Lovete Macasaet Raymart Set Pilarta Lorenzo Orienza Pile Donica Alyanna Reyes Reyes Czarina Villastiqui Talusan Michelle Katherine Manahan Andrade Marian Nacion Villoria Ma. Beatrice Dino

Colegio San Agustin Biñan Carmona Kahlil Marion Homorica Villanueva Allen Alexander Villamor

back to top


D-G

 

De la Salle Santiago Zobel School Fernandez Dylan Raphael Acantilado John Aldrin Adrias Ramtrina Marie Constantino Alejo Raphael Carlo Almonte Marc Roland Bagatsing Julian Bayaborda Helena Elise Chan Philip Allan Coma Gabriel Anton Berdin Cruz Joseph Benjamin Dator Don Peter Dizon Micah Angela Paje Domingo Gil John Francisco Alvin Herrerra Fuentes Katherine Ina Barlaan Garcia Bianca Gonzales Derice Paolo Gutierrez Ina Gabrielle Soriano Ibana Miguel Enrico Ibañez Jenina Pumarada Inciong Genica Denise Jarviña Lady Jose Regalado Isagani Legaspi Lozada Bea Angela Tahimic Magsaysay Jaime Malaya Kevin Malcaba Charles Mandac Emily Lorraine Aguinaldo Mascariñas Anne Shirley Medina Carrol Emerald Mendiola Mikaela Louise Mendoza Nerissa Michelle Mercado Mercado Miguel Alberto Calabig Mercado Patricia Nabong Jezreel Rouchelle Reyes Naval Carlo Miguel Nery Claire Pilarta Lorenzo Orienza Puno Angelo Don Quiambao Samantha Dominique Ramos Maria Alexandra Ramos Timothy Albert Reyes Francis Bryan Yap Salamanca Pamela Nicole Canto Sarmiento Pietro Antonio Rubio Seña Juan Raphael Serrano Beatrice Marie Andrada Sunga Jamie Zamora Timonera Ali Nadine Arguna Tongo Alexander Veneracion Uyloan John Gerard Vanderberghe Kimberly Yap Katrina Lagman

Divina Patora College Aberin Marvin Angelo Esteban

Divine Light Academy Sarmiento Aerold James

Divine Word College Aguilar Carina Olaes

Don Bosco Technical Institute Chan Kirk Russell Señeres Dela Cruz Jayson Darwin Pascual Miguel Carlos Aniban Ramos Jan Gabriel Reyes Juan Sebastian Bajada

Ednas School of San Carlos Abrazaldo Romarie Bautista Junnel Ray Bernal James Aldrian Caguioa Roice Angel Cayabyab Marianne David Billy Joseph Dela Cruz Joevie Fernandez Clarisse Fito Dennis Angelo Jarillo Mariel Alyssa Rosario Kaneesha Soriano Glyssa Camille Zacarias Gerard Derek

Elizabeth Seton School Ramos Alyssa Gail Ygaña Jason

Enfuego Christian Academy Garcia John Gambit

Francisco Quimson Duque School Dion Carl

GCF International Christian School Aldanese Micaela Veronica Landicho Rachel Charissa Sales Reyes Almira Gail Goyena Paulino Faviola Kristelle Muñoz

GCF International School South Metro Christian Pepino Chandra Marie Guadayo

GCFI nternational Christian School Denzon Eduardo Ezekiel Sta. Rosa

Grace Christian College Ang Jennifer Macam Chuabio Vernon Ang Barona Marie Angela Cai Diana Lim Eisma Jennivieve Venice Co Ong Feliz Jem Villa Sy Harly Ty Jamielyn Hui Wee Iris Jade Yu Prelel Chua Lee Maria Erika

back to top


H-L

 

Holy Spirit Academy of Malolos Coscos Alyssa Marie Castor

Hope Christian Academy Fernandez Keanna June Gesite

Immaculate Concepcion Academy So Tiffany Tan Sun Kathleen Sula Sy Criselda C. Low Tay Chan Apostol Claire Santiago Cruz Marielle Louise Isidro Fuentes Kristine Alexis Mercado Gaerlan Germaine Yau Lim Marie Abigail Rivera Regalado Anna Regina Cruz Yu Jhett Chantl Chua

Immaculate Conception Child Development Cala Jean Kathleen Bernardo

Immaculate Heart of Mary College- Parañaque Cariño Jay Christian Bernardo

Immaculate Heart of Mary School Narvadez Ralphe Joanne Zara

International Christian Academy Perez Colleen Bea Ganaban Saavedra Christine Joy Tiburcio Jemimah Luces Jeffrey Ralph Balmaceda

Jesus Flock Academy Que Shaun Wesley Tankiko

Jesus Good Shepherd School Dominguez Airah Gley Yap Riva Joy Hipolito

Jocelyn V. Cacas Montessori School Santos Sharmaine Jesm Del Mundo

Jones Rural School Panopio Jeanne Pauline Guillermo

Jose Abad Santos Mem. School Galian Alison

Kostka School of Marikina Armas Arsenio Mari Mindanao

La Consolacion College Manalang Alyanna Marie Terraza

La Consolacion College of Daet Icatlo Josemaria Rufino

La Immaculada Concepcion School Arceo Giannina Bianca Anore Raymundo Ivy Aiah Amortizado

La Salette of San Mateo Delos Santos Marychris

La Salle Greenhills Cruz Lorenzo Paolo Malig Juan Melchor Padilla Purganan Daniel John Espina Tinawin Kurt Manuel Sto. Domingo Valera Joshua Cyrus Cabalinan Joshua Benjamin Espinosa De Leon Armand Louis Antonio Dela Cruz Jarvis Perez Elisan Miguel Iñigo Flores Enrique Sugay Gana Stephen Joshua Onate Leron Michael Vincent Macabuhay Jed Ramon Reduble Martinez Raphael Niccolo Lacuna Ongkingco Richard Ben Bediones Ricafort John David Roxas Christian Luigi Salazar Jed Ryan Tanglao Villaluz Jed Arvin Uy

LIDE Learning Center, Inc. Pagador Rachel Anne Lao

Lorma High School Ordoño Paula Isabel Raymundo

Lourdes School of Mandaluyong Abot Leo Francis Fernando Abratique Jerome Tinga Dela Cruz Ronald Ivan Mendoza Demdam Peter Murry Josh Go Justiniano Juan Miguel Diaz Liberato Paolo Matthew Panganiban Justin Yves Brillantes Romero Marco Lorenzo Demdam Peter Murry Josh

back to top


M-N

 

Ma. Montessori Foundation Arnobit Rene Antonio

Ma. Montessori School Salvador Alexangela Bernardo

Makati Hope Christian School Francisco Anne Janelle King Erica Ranola Tan Andre Sia Villafuerte Abigail Na Richard

Makati Science High School Dalusong Denise Patricia Balastigue

Mandaluyong Science High School Veras Almond Paolo Manlapas

Manila Science High School Patron Patricia Camille Cabatana

Manresa School Miller Katherine Louise Millo Gabrielle Abrogena Inna Marie Buhay Kyle John Paul Goco Millo Gabrielle Aquino Quiñones Paula Marie Rivada Arcilla Ma. Rachel Nazareno Cruz Nina Patricia Olegario Peter Renzo Gonzales Poblete Arielle Villareal Andre Miguel Magsarili

Maria Montessori Foundation Inc. Santiago Nicholas

Marinduque National High School Borja Emilio Martin Adato Saguid Mary Angelique Morales Marte Martina Marlin Solas Nieva Kristel Keith Narvaez Sosa Ma. Azariah Olaño

Marist College Mendoza Rafael Emmanuel Bueno Ong Terence Allen Manahan

Mary Cause of our Joy Catholic School Nonan Marie Angelique Albaracin

Mater Carmeli School of Novaliches Escarieses Denise Jeremy Tindaan Manahan Ma. Noelle Camacho Cruz Jacquelyn Ann Francisco

MGC New Life Christian Academy Chingcuanco Caleb Joshua Tychico Co Kalvin Harris Sabido Ocampo Monique Juliene Uy Tan Jeremy Bryan Manalo Gaw Charmaine Nicole Wong

Miriam College Agustin Isabella Cosette Tanjuaquio Villanueva Maria Diana Cecilia Valerio Barrios Kyla Marie Galang Buenviaje Czarina Ysabelle Apostol Caronongan Ana Bettina David Roces Isabel Santos Corpuz Varna Elena Crisanto Celina Marie Campilan Cruz Camille Angela Santana De Jesus Rizza Bianca Cruz De Jesus Margarita Josue Foronda Jennifer Camille Nagtalon Jang Yeon Jeong Lagman Anna Eloisa Aguinaldo Laohoo John Cedric Honrales Legaspi Christine Ghie Narciso Francine Aromin Nery Pamela Olaño Parlan Michelle Ann Madamba Rodriguez Margarita Isabel Victoria Salvanera Saga Gabrielle Sison Ma. Regina Andrea Jayme Villanueva Maria Diana Cecilia Valerio Villareal Bianca Isabel Canlas De Jesus Rizza Bianca Cruz

Montessori de Manila Las Piñas Altamirano Leandro Oconer Indab Mikee Bernadette Matias Ma. Pauline Bernadette Sarte

Montessori De San Juan School Gonzales Bodi Dulay

Montessori School Chua Mary Pauline Therese Ong

Mother Goose Special School Systems, Inc. Dagupan Ignacio Kara Sophia Andrey Alpheus Simon Pitargue Nicoleen Querubin Cedric Maron Charmaine Tuazon Patricia Marie

Mother Goose Special School Systems, Inc. Urdaneta Hidalgo Hannah Czarina

Mother Lourdes Learning Center Manuel Regin Adrian Mayrina Michelle

Mount Carmel Montessori Center Latonio Juan Carlos De Leon Javison Christian Osias

MSU-IIT Integrated Developmental School Siao Thomas Derrick Padilla

Multiple Intelligence International School Suarez James Michael Gomez Tayag Cara Ines M.

Muntinlupa Science High School Layson Justin Panganiban Calayag Athena Maala Jan Ranier

New Era High School Noga Grace Ann Lagarto

Notre Dame-Siena School of Marbel Agreda Stefanie Nicole G

back to top


O-P

 

OB Montessori Center – Inc. Chua Janessa Sonido Floresca Paula Andrea Co Ann Phoebea Carreon De la Vega Raphael Gallmann Maria Rachelle Ramos Lobaton Luis Tablizo Virgil Nicolo

Our Lady of Montessori Chiong Thomase Jamilla Perez

Our Lady of Perpetual Succor Tolentino Charlene Kate Serrano

Paco Catholic College Santuico Mariah Nicole Navaza

Paco Citizen Academy Foundation Alonzo Abigail Alexis Aguas

Palawan Hope Christian School De Luna John Von Lee Lim Go Jan Aldrich Ngo Sabellina Lawrence Anne Nalica Min Grace Yu

Pangasinan State University BAYAMBANG LHS Paragas Ramoncito Sison Angeli Lauren

Pangasinan Universal Institute Chua Matthew Chua John Robert Cuna Chrystadel Reyes Nigel Lorenzo Sy Karoline Domalanta Yap Reginald Chua Matthew Cua Sarah Jane

PAREF Northfield School De Marcaida Luis Enrique

PAREF Rosehill School Izon Maria Roberta Quintos Rios Ma. Philina Francesca Ele

Paref Woodrose Ocampo Trish

Philippine Academy of Sakya Yao Dannison Heinrich O

Philippine Buddhacare Academy Imbang John Paul Tiu Hanz Darryl

Philippine Christian School of Tomorrow Aligaen Franco Couderc Kheyt Andrea Lene Te Angelo

Philippine School Muscat Dagus Nico Paolo

Philippine Science High School Figueroa Mary Christenette Jackielane Tulauan Ibrado Arnold Sarmiento Larin Michelle Vilorio/Viloria Oquendo Elaine Joyce Sales Tan Austin Raniel Baquiran

Philippine Science High School €“ CVC Bañez Kurt Justin

Philippine Science High School €“ Ilocos Caliwag Fides Myles Carreon Bangsal Karen Gorres

Philippine Science High School – Nueva Vizcaya Fernandez Nestor Daniel Bermuda

Philippine Yuh Chiau School Sy Cristina Uy

back to top


Q-T

 

Quezon City Science High School Vilan Jerika Ann Calderon Arcano Kenneth Ralph Baladjay Dizon Dominique Elaine Louise Sison Francisco Ariza Tenorio Lee Jethro Toledo Macapinlac Melvin Drueco Morin Leslie Allison Abella

Reedley International School Que Kevin Bruce Davila

Regional Science High School Calapatia Anthony Judiel Fernandez Malsi Clarisse Banang

Regis Marie School Asuncion Norwyn

Rizal National Science High School Divinagracia Jarev Declarador

Sacred Heart Academy of Pasig Brucal Iyanah Camille Bernados

Saint Joseph School Lee Ted Benedict Orino

Saint Louis College Pascua Kay Mae Lim Bernabe Latifa Espinosa Christine Ingrid

Saint Pedro Poveda College Espadero Mary Cathryn Tecson Robles Paulina Blanca Guerta Santos Janina Nicole Kobayashi Camille Asamie Armendi Novero Jennifer Lou Calinao Roco Bianca Briones Vilela Ma. Francesca Tran Stefani Gutierrez

San Beda College Taytay Cejalvo Christian Paul De Torres Medenilla Vicente Luis Velasco John Christian Allarey

San Felipe Neri Parochial School Yepez Yvette Denesse Dominguez

San Lorenzo School Cruz Lou Shaddel

Santiago City National High School Cureg Sharlene Joy Javier

School of St. Anthony Ragadio Edbert Marcel Salientes

School of the Holy Spirit Chung Christine Amuyot Gatdula Vivienne Bulaong Ong Samantha Morris

Shekinah Christian Training Center Olivas Katrina Beatriz

Southridge Bunyi John Ricardo Aquino De La Vega Raphael

Southville International School and Colleges Atendido Nathalie Del Rosario Jullian Raphael Mizukoshi Kenan Paris Louise Jillian Stevenson Stephannie Verga Danielle Christiana Javier

St. Albert The Great School Aque Lawrence Oliver Siapno Patricia

St. Bridget College Luna Paolo Castillo

St. John`s Academy Miranda Miguel Francisco Portunes Castillo Marc Louis Ramos

St. Joseph School Of Naga City Uy Fritz Inglebert Ravalo Co Soriano John Clyde

St. Jude Catholic School Go Hero Ong Ang Ngo Ching Pamela Joyce Lim Chua Aldrin Derrick Ang Ong Kyra Brent Uang Santos Bernice Janine Saw Sy Nicole Allison Kua Velasco Kyle Jemmric Lu

St. Louis College (La Union) ChanPinco Angelo Ponce Espinosa Christine Ingrid

St. Martin Montessori School Camiling Wynona Joyce De Vera Vallar Arianne Espiritu

St. Mary`s Academy Gabriel Joshua Dominic Enriquez

St. Mary`s College Caballes Jeremy May Pedron Cortez Joseph Glenn Kyle Batac

St. Mary’s University Valdez Francis Paolo Aguada

St. Niño Academy Samson Elijah Joshua Buenaventura

St. Paul College Contreras Maria Montserrat Lontoc Gotladera Joanne Cabigao Reyes Sherisse Dianne Hemady Sienes Alexa Christine Dumalagan Santarina Janne Alexine Lao Sy Charelle Mei Villanueva Contreras Ma. Montserrat Lontoc Labrador Ana Micaela Malsi Lauren Alyssa Banquilla Reyes Sherisse Dianne Hemady Sienes Alexa Christina Dumalagan

St. Paul College of Bocaue Concepcion Jose Eleazar Mendoza Cruz Ingrid Louise Policarpio Hermogenes Ian Paul Dizon Hermogenes Ian Paul Dizon Ignacio Monaflor Abigail Gumasing

St. Paul College of Makati Basallote Lawrence Glipo URSUA Audrey Lynne Piano Rene Carlos Pineda

St. Paul College Parañaque Demegillo Angela Pristine Gubatanga

St. Peter the Apostle School Aquilino Sharmaine Salem Pineda Miko Alberto de Guzman

St. Rita College Amoto Patricia Gail Bernardo

St. Scholastica`s Academy Borja Alexandra Javier Fontanilla Anna May Portillo Leyva Aira Sambilay Lojo Ma. Cecille Enriquez Quilas Krystle Diane

St. Scholastica`s College Remoroza Pamela Camille Remigio Arichea Isabella Louise Carungay Atienza Bernadette Ruth Marie Catan Atienza Brigette Rosa Mae Catan Bambao Kristi Velasquez Bolante Lea Angela Ona Conanan Christine Magbiray Dinoso Darryl Jude Miranda Genuino Maria Isabelle Patricia Gonzales Morales Ciara Maye Andal Tamayo Domini Genene Lusica Vega Trista Elyssa Capati

St. Scholastica`s College Westgrove Alcalde Henri Therese Donaire Joyce Angeli Vidal Gutierrez Carissa Casanova Hermoso Lourdes Denise Josol Jillian Karamihan Beatrice Alexa Genilo Reyes Anne Nichole Seron Mariel Anne Tolentino Hannah Campos Zotomayor Issa Bianca Del Rosario

St. Stephen`s High School Ang Aaron James Fung

St. Theresa`s College Barcelona Cara Chan Barcelona Kyna Chan De Guzman Kathleen Mae Legaspi Limpo Marie Janelle Beatrize Tan Masangkay Margarita Louise Dulay Moreno Mariae Louise Quililan Eliane Katriel Gregorio

Statefields School Inc. Labarentos Jamila Soria

Stella Maris Academy of Davao Calixto Katherine Nicole Uy

Stonyhurst Southville International School Toreja Jenina Mari Matheson

Tarlac Montessori Baba Karla Mae Bueno

The Quantumm Academy,Inc. Tan Steven Cuapoco Tan

Tomas Del Rosario College Tolentino Dana Rosella Dela Cruz

Trinitas College Pile Ma. Lei Christelle Jimenez

back to top


U-Z

 

University of Baguio Science HS Pearson Katherine

VMUF Calmlim Reuchen

Westfields International School Edquiban Ilyanah Miranda

Xavier School Go Jourdan Dy Andres David Anthony Lorenzo Cortes Hou Tsung-Jen N/A Locsin Reiner Lloyd Tan Ong Timothy Augustus Yu Regalario Edric Lao Regner Jayhan Espiritu See Martin Philip Bautista Shin Dong-Jun n/a Siccion Richter Gozon Tan Conan Patrick Babac Ty Jeffrey David Cua Unlay Luis Gabriel Salud

Zamboanga Chong Hua HS New Dean Xavier Cabanes Lim Antonie Kyla Sun

Zion Center of Knowledge Serna Victor Frederick Ocaña